İşkence Raporu Sessiz Modu Cumhurbaşkanlığı adayları koyar

WASHINGTON – 2002 yılında, Başkan George W. Bush, onu New Jersey üst federal savcı adlı bir süre sonra, Chris Christie ısrarla ve beklenmedik delil toplama aracı olarak işkence kınadı.

Diye ekleyerek, daha sonra “Ben olursa olsun biz delilleri almanın bir yolu olarak işkence savunmaktadır ölçüde özgürlükler bizim korunmasını terk ediyorum ülkemize tehdit, ne bu ülkenin tarihi göz önüne alındığında, inanamıyorum” “Sen çok ileri gitmek değil muktedir kriz zamanlarında coolheaded gerekir.”

Ama Çarşamba günü, Sayın Christie, 2016 yılında New Jersey valisi ve potansiyel Cumhuriyetçi başkan adayı, işkence sorunu tekrar pek istekli oldu. Hillary Rodham Clinton ve Jeb Bush da dahil olmak üzere – – her iki taraf içinde olası adaylar arasında onun suskunluk şirket vardı.

Olası başkan adayları çoğu Senato İstihbarat Komitesi’nin soldurma raporu üzerine Washington’un tartışma daldı değil Merkezi İstihbarat Ajansı ‘nın acımasız sorgulama taktikleri – ve bazı ulusal güvenlik siyaseti hassas gösteren, tamamen soruları ıslanma vardır.

Fotoğraf

Marco Rubio Florida Cumhuriyetçi, kamu bırakılmasını eleştirdi.KrediJessica Reilly / Telegraph Herald, Associated Press aracılığıyla

Konuşmak için kabul etmedi Bir ​​senatör, Marco Rubio , Florida Cumhuriyetçi, eleştirdi Senato raporunun kamu serbest bırakılmasını değil, aynı zamanda bir sorgulama tekniği olarak işkenceyi kınamış. Her iki raporda belgelenen waterboarding ve rektal beslenme, kullanımı hakkında özellikle Sorulan Sayın Rubio o “özel yöntemler” tartışmak istemediğini söyledi ama onlar üretilmiyor edildiğini belirterek, böyle uygulamalara destek vermedi önerdi. “Ve ben bu uygulamaları devam ettiğini savunan değilim.”

Ama Bay Rubio “Amerikalıların hayatlarının tehlikede koyar.” Dedi raporu ve “partizan ve haksız bir şekilde gerçekleştirilmiştir.” Olmak o Releasing için serbest kınayan, partisinin birçok olarak aynı temayı vurdu

Birkaç-olacak adaylar, özellikle panelin bulguları tasvir grafik teknikleri sonrasında, işkence savunan olarak görülebilir istiyorum.Aynı zamanda, özellikle Cumhuriyetçi adaylar terörizmle ilgili olarak yumuşak görülebilir istemiyorum. o kardeşinin yönetiminin en tartışmalı politikalarını diriltir, çünkü rapor, özellikle tatsız bir konumda Cumhuriyetçi bir, Sayın Bush, koyar.

Bayan Clinton için, zorluk farklı: O arzu değil, sadece korkunç taktikleri kınıyoruz ama katılanların cezalandırmak için onu partinin liberal kanadının baskısı karşısında ulusal güvenlik gibi zor görülebilir dengelemek zorundadır. Raporda, onun solunda bir konumda hissesini potansiyel Clinton katılıyor için bir fırsat sağlar – ve bir Demokrat, Maryland Valisi O’Malley Martin, onu aldı.

Bayan Clinton, daha önce o dava sorgulama yapılan yetkilileri görmek istemediğini söyledi iken, Sayın O’Malley, bir röportajda Adalet Bakanlığı çağırdı, araştırmak için özel bir savcı isim.

“Ben bu tekrar olmaz bu yüzden bazı hesap olması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Ana hikaye okumaya devam edin

Belge: İşkence CIA’in Kullanımı Senato Komitesi Raporu

muhtemel Cumhuriyetçi adaylar ve onların danışmanları özellikle raporun yayımlanması Amerikalılar yeni tehditleri istemi olabilir uyarılar verilen, teröre gelince parti tabanı hala şahin dürtü olduğunu farkındayız.

“Yoklama bak, ve hemen hemen Cumhuriyetçiler kendi bileşenleri nerede yansıtacak seçildi: Ayrıntılar az ilgi, prensip olarak karşı küçük bir azınlık ile CIA programı büyük ölçüde destekleyici, ancak teröristler için herhangi bir gözyaşı akıtan kimse kim tartakladığı var, “Michael Goldfarb, bir muhafazakar stratejist dedi.

Ancak Sayın Christie reddetmesi tartmak – vali o okumamıştım bir raporda “yorum sorumlu” olmaz kısa bir röportajda söyledi – bir dedi Sayın Goldfarb’ı, tedirgin Twitter sonrası Vali olduğunu sorgulama yöntemleri hakkında sorular Çarşamba kaçınarak “sorumsuz”.

Washington dışında başkanlık adayları için, yorumlama küçük baş var, Mitt Romney, Cumhuriyetçi adayı 2012 tavsiye Kevin Madden, dedi. Sayın Romney yorum yapmadı. Diğer üç Cumhuriyetçi valiler – Louisiana Bobby Jindal, Wisconsin Scott Walker ve Ohio John R. Kasich – Ayrıca rapora hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Mike Huckabee, eski Arkansas valisi, raporu radikal İslamcı terör gruplarının ve sempatizanlarının bu yakıtlar propaganda çabaları zaten bizim milletimizi yok etmeye çalışıyor gibi “ağır risk altında Amerikalılar koyar” önceki yönetim üzerinde bir derece partizan saldırı “çağıran bir bildiri yayınladı. “

Ama cumhurbaşkanlığına aday olabilecek senatörler arasında, yanıt daha fazla baskı vardı, Sayın Madden dedi, o çünkü “onların gün-gün iş parçası.”

Ana hikaye okumaya devam edin

Grafik: CIA İşkence Raporu itibaren 7 Önemli Noktalar

Buna Bayan Clinton bağlama sırasında – Çarşamba günü Senatör Ted Cruz, Teksas Cumhuriyetçi, Başkan Obama’nın dış politikası üzerine bir kabarma saldırı teslim.”Bugün, Obama / Clinton dış politikasının sonuçları bizim arkadaşlar artık bize güven olduğunu, ve bizim düşman artık bize korku,” diye Heritage Vakfı bir konuşma için hazırlanan konuşmasında dedi.

Muhtemel Cumhuriyetçi adayların, Senatör Rand Paul, Kentucky Cumhuriyetçi, en zor denge olabilir. Çarşamba günü makamında dışında yaklaştı o sorulara cevap olmaz. Sayın Paul özgürlükçü eğilimli takipçileri agresif Bush döneminin ulusal güvenlik politikaları küçümseme, ancak Kentuckian değil Cumhuriyet ana dışarı olarak görünmesini dış politika dikkatli olmuştur.

Raporda Salı yayımlandıktan sonra görevinden beceriksizlik ekranda oldu.Politik konuşan, o “, biz işkence yok gerektiğini düşünüyorum” dedi ve o genellikle hükümet şeffaflık övdü, ancak korkunç ayrıntı serbest olacağını sorguladı “yararlı veya enflamatuar.”

Bay Bush, eski Florida valisi, geçen hafta bir daha iddialı ve kaslı Amerikan dış politikası için çağrıda bulunan bir konuşma yaptı, ama o sorgulamalarının üzerinde konuşulan değil. Raporda Onun sessizliği, onun aksine duruyor Facebook’ta hızlı yanıt göç Obama’nın yürütme düzenine.

Bayan Clinton neredeyse sessiz olmuştur. Devlet Obama’nın ilk dönem sekreter olarak görev onu anı sadece işkence tek cümle, kelime ve “işkence” ve “sorgulama” dahil endekste değildir. Yaz boyunca Dış İlişkiler Konseyi konuşmada, ancak, o “, Amerikan halkı onu görmek için hak”, diyerek, raporun serbest bırakılması için aradım ama o da o insanların kim yaptıklarını “davacı karşı çıkmış olduğunu kaydetti ne yapmak için söylendi. “

Senatör Bernard Sanders, kendisini bir Demokrat sosyalist çağırır Vermont bağımsız, raporda açıklanan taktikleri kınadı ve o özellikle CIA onlar hakkında Beyaz Saray ve Kongre yanıltılmış Senato panelin sonuç rahatsız olduğu bir röportajda söyledi. “Herkes seçilmiş görevlilere yalan ise, hemen ateş gerektiğini,” dedi.

Jim Webb, Demokrat eski Virginia senatörü, daha şifreli oldu. O Twitter’da yayınlanan soruları poz raporu hakkında: bu eylemlerin bireysel, kurumsal, ulusal politika “mıydı? Istihbarat komitesi, gözetim gücünü kullandınız mı? “

TIKLA ARA