14 Aralık 2013

Böcek Çeşitleri

Mersinde Yaşayan Haşereler ve Böcek Türleri Hakkında Bilmeniz Gereken Her şey Mersin Böcek İlaçlamada, Profesyonel Haşere Hattı 0532 132 91 97

Böcekler

Ülkemizde bir çok haşere türü hem insanlara hem yaşam alanlarına zarar vermetedirler. Ülkemizde genel olarak yapılan halk sağlığı alanında haşere ile mücadele işlemleri genel olarak bu zararlılar için yapılmaktadır. Gelin ülkemizde genel olarak varlığını sürdüren haşere türlerini yakından tanıyalım;

Hamam Böceği

Genel bir haşerenin ismidir. Bu familyaya bağlı ortalama 4.500 tür haşere türü bulunmaktadır. Ülkemizde, karafatma, alman hamam böceği, kalorifer böceği gibi türleri de vardır. Çok çabuk üremeye müsaitlerdir. Bir yumurtadan yaklaşık olarak 30 tane böcek çıkabilir.

Pire

Dönemsel olarak Türkiye’deki en yaygın haşere türündendir. Kan emicidir ve canlılar üzerinde çok hızlı bir şekilde yayılabilir. İnsanlar ve özellikce evcil hayvanlar üzerinde ciddi hastalıklar oluşturabilir.

Fare

Kemirgen ailesinden olan ve oldukça tiksindirici bir haşere türüdür. Mücadelesi oldukça zor ve her türlü mekana ayak uydurabilecen zararlılar sınıfında ilk sıralarda yer almaktadır.

Sinek

Oldukça hareketli bir yapıya sahip olduklarından zararlı mikroorganizmaları yaşam alanlarına rahatlıkla yayabilirler. Öte yandan hızlı üreyebildiklerinden erken önlem almak gerekir.

Sivrisinek

Kan emici ve son derece rahatsız edici haşere türlerindendir. En büyük zararları ise ensefalit, denge gibi mikroorganizmaları kanını emdikleri canlıya bulaştırırlar. Bu mikroorganizmalar bir çok hastalığın başlangıcı olabilir.

Akrep

En tehlikeli haşere cinsi arasında yer alır. Türüne bağlı olarak ölümcül sonuçlara yol açacağından akrep ilaçlaması son derece önemli uygulamalar arasındadır. Ferdi müdehale ile başa çıkmak imkansızdır.

Bit

Bir parazit türüdür. En büyük özellikleri maksimum derecede bulaşma özelliklerine sahip olmalarıdır. İnsandan insana veya hayvandan hayvana anlık olarak geçebilir ve ciddi hastalıklar bırakabilir.

Tahta Kurusu

Başka bir kan emici haşere türüdür. Evler tahtakurusunun yaşaması için çok elverişli mekanlardır. Bu açıdan önlem alınmadığında hızlı bir şekilde çoğalmakta ve mekanı yaşanmaz hale getirmektedirler.

Çıyan – Kırkayak

Yine türüne bağlı olarak zehirlenmelere hatta ölümlere yol açabilen bir sürüngen türüdür. Boyları 5 – 10 cm kadardır. Özellikle bahçeli mekanlarda sıkça rastlamak mümkündür.

Kalorifer Böceği – Alman Hamam Böceği

Alman hamam böceği olarak bilinen bir hamam böceği türüdür. Fiziki olarak daha sarımsı olmasından dolayı bu ismi almıştır. Boyları ortalama 2 cm dir.

Tesbih Böceği

Yaşam alanı olarak nemli ortamları seçerler. Nem oranı yüksek mekanları çok severler. Bu haşere türlerine de genel olarak bitkilerin var olduğu bahçe gibi açık alanlarda rastlamak mümkündür.

Gümüş Böceği

Halk ağzında “gümüşçün” olarak ta bilinen gümüş böceği üçken bir vücut yapılarına sahiptirler ortalama boyutları 1-2 cm civarındadır.

Karınca

Verdikleri fiziki zararlar ile bilinirler. Bunun nedeni koloni olarak yaşamaları ve kolonilerinde çok ciddi bir hiyerarşinin var olmasıdır.

Ağaç Kurdu

Genelde tahta kurularına benzeyen ve mobilya tarzı eşyalara verdikleri ciddi zararlar ile bilinirler.

Tatarcık

Sarımtrak ve uzun bacaklı bir vucut yapıları vardır. Işığı çok sevmediklerinden gündüzleri az ışık (loş) gören yerlerde bulunurlar. Parazirleti bulaştırabilirler.

Yılan

Nadirde olsa rastlanılan ve son derece ölümcül sonuçlara yol açabilecek sürüngenlerdir. Görüldüğünde hemen profesyonel bir ilaçlama şirketinden yardım alınmalıdır.

Çekirge

Toplu halde yaşadıklarından çok ciddi maddi zararlara yol açabilirler.
TIKLA ARA