Mersin Mite Akar İlaçlama, 0507 744 84 00

Mite ya da diğer adıyla akar eklem bacaklı bir haşere türüdür. İnsan vücudundan dökülen deri parçaları ve vücut tozları ile beslenen bu canlılar çoğunlukla evlerde kullanılan halılarda, yorgan ve yataklarda, yünlü ve tüylü yerlerde  yuvalanırlar. Mite ve akarların insanlara verdiği en büyük zarar astım hastalığına sebep olmalarıdır. Çok küçük canlılar olan mite ve akarlar kesinlikle çıplak gözle görülmezler. Mite ve akarları görmek için mikroskopla gözlemlemek gerekir. Halılarda, yün yatak ve yorganlarda milyonlarca akar yaşamaktadır. 1 gr deri parçasının 1 000 000 akarı beslemesi ne kadar çok olduklarını göstermektedir. 156 çeşit akar olduğu sanılmaktadır. Uzun zaman kullanılan bir yatakta, örneğin 5 yıl boyunca kullanılan bir yatakta 5 ya da 10 milyon akar yaşadığı sanılmaktadır. Özellikle astım hastaları için çok önemli bir risk olan ve yaşanılan ortamı istila eden mersin mite-akar ilaçlama yapılarak yok edilebilir.

Mite-akar insanlarda ciddi allerji problemlerine, bronşit ve astıma neden olmaktadır. Bu nedenle astım hastalarının mite ve akarlardan uzak bir ortamda yaşaması gerekmektedir. Önlem alınmazsa astım krizlerine neden olan mersin mite-akarlar ile mücadele sabırla ve istekle yapılmalıdır. Akarlardan kurtulmak için ilaçlama yapılabilir. Bundan önce bazı önlemler alarak akarların insanlara verdiği zarar azaltılabilir. Akarların azalmasını sağlamak ve yok olmaları için profesyonel önlemler almak zorunludur. Zira astım hastalığı insanların yaşam kalitesini düşüren önemli bir hastalıktır. Astım hastaları hırıltı nefes alırlar, akciğerleri ev tozları ve akarlar nedeniyle tıkanır ve bazen astım krizi yaşanmasına neden olur. Bu nedenle mersin mite-akar ilaçlama yapılarak yok edilmeli, ortamın havası akarlardan temizlenerek astım hastaları için uygun hale getirilmelidir.

Bütün bunlar dışında evlerde de bazı önlemler almak bu canlıların yok olmasında etkili olmaktadır. Herşeyden önce yün yatak ve yorganlar kaldırılmalı, bunun yerine antibakteriyel yataklar kullanılmalıdır. Evin hergün havalanması sağlanmalıdır. Nemli ortamı çok seven akarlara yaşam hakkı tanımamak için evin nemini dengelemek gerekmektedir. Halı ve kilimleri kaldırmalı, ihtiyaç halinde en asgari kullanmanın yolları aranmalıdır. Emiş gücü yüksek süpürgeler kullanılmalı, peluş ve yün oyuncaklar kaldırılmalıdır. Bunun yanında mutlaka düzenli olarak mersin mite-akar ilaçlama yapılmalı, ortamda yaşamını devam ettiren bu canlıların ölmesi sağlanmalıdır.

TIKLA ARA