Ev Fareleri nedir?

mersin fare ilaçlama
mersin fare ilaçlama

Ev faresi  en sık karşılaşılan ve ortakçı kemirgen ekonomik olarak önemlidir. Ev fareleri Orta Asya kökenlidir, ancak dünya çapında dağıtılır ve Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunabilir. Bu fareleri  sadece bir baş belası değildir, aynı zamanda önemli sağlık ve mülk tehditleri oluşturabilirler.  Mersin Fare ilaçlama

Ev fareleri hızla ürer ve  değişen koşullara hızla adapte olabilir  . Aslında, bir dişi ev faresi  her üç haftada bir yarım düzine bebek  doğurabilir ve yılda 35 yavru doğurabilir. 

Ev Fareleri Tanımlama

Haşere İstatistikleri

 • Renk

Krem göbekli tozlu gri

 • Bacaklar

4

 • Şekil

Yuvarlak

 • Boyut

2 1/2 – 3 3/4 “uzunluğunda

 • Antenler

Yok

 • Bölge

Tüm Dünya genelinde bulunur.

Ev Fareleri Neye Benziyor?

mersin fare ilaçlama
mersin fare ilaçlama

Ev fareleri tipik olarak krem ​​renkli karınları olan tozlu gridir. Kürk rengi, farenin konumuna bağlı olarak açık kahverengiden koyu griye değişir. Ev farelerinin  dört bacağı ve yuvarlak şekilli bir gövdesi vardır. Ağızlıkları sivri uçlu ve kulakları biraz tüylü büyük. Ev fareleri 2,5 ila 3,75 inç uzunluğundadır. Kuyrukları genellikle 2,75 ila 4 inç uzunluğundadır.

Ev Fareleri Ne Yiyor?

mersin fare ilaçlama
mersin fare ilaçlama

Doğada buz , tahıl ve tohum yemeyi tercih eder, fakat aynı zamanda böcekleri, kuruyemişleri ve meyveleri de yerler. Fareler yapıların içinde neredeyse tüm insan yiyeceklerini tüketecek, ancak tahıl bazlı ürünleri tercih edecek.  

Ev Faresi İstilası

Bir İstila Belirtileri

Ev farelerinin  evinizi kendilerine ait hale getirip getirmediğini anlamanın bir kaç yolu vardır  , bunlara bir istilanın aşağıdaki açıklayıcı belirtileri de dahildir:

 1. Kemirme izleri pürüzlü veya pürüzsüz olabilir.  
 2. Ev faresinin dışkıları yumuşak ve nemli veya kuru ve sert olabilir. Dışkılar yaklaşık 1 / 8-1 / 4 inç uzunluğundadır. Çubuk şeklindedir ve uçları sivridir. 
 3. İzler : Ev fareleri ön ayaklarıyla 4 parmaklı, arka ayaklarıyla 5 parmaklı izler bırakır. 
 4. Sürtünme izleri genellikle üzerinde gezindikleri duvarlarda yağlı lekeler bırakır. 
 5. Burrows : Ev fareleri, yalıtım gibi yuvalama malzemeleri kullanarak yuva yapar. 
 6. Pistler : Ev fareleri genellikle aynı yolları kullanır. Aktif pistler bazen üzerlerinde sürtünme izleri, dışkılar ve ayak izleri ile görülebilir. 
 7. Koku : Belirli bir bölgede çok sayıda ev faresi varsa, ev faresi idrarının kokusu belirgin hale gelebilir. Ev fareleri, birbirleriyle iletişim kurmak için güçlü kokulu idrarlarını kullanırlar. 
 8. Zarar görmüş mallar : Fareler tohumları veya tahılları tercih ederler ancak yapıştırıcı levhalara hapsolmuş böcekleri kolayca yerler. 
 9. Gerçek kemirgen : Mutfak zemininde koşuşturan bir fare görürseniz, büyük olasılıkla gözden kaybolan bir fare ailesi vardır.

Ev Farelerini Evinizden Nasıl Uzak Tutabilirsiniz?

Fareleri ve diğer kemirgenleri dışarıda tutmak için, bir kuruştan daha büyük olan tüm deliklerin ve bir kurşun kalemden daha geniş olan  boşlukların   silikon bazlı kalafat ,  çelik yün veya diğer inşaat malzemeleriyle kapatıldığından emin olun  .  Fareler dağınıklık içinde saklanabileceğinden , alanları temiz tutun ve kutuları yerden uzak tutun . Yiyecekleri kapalı cam veya metal kaplarda saklayın. Yüzeyleri, ev farelerini çekebilecek kırıntılardan ve yiyecek lokmalarından uzak tutun. Daha fazlasını okuyun:  Evdeki Fare ve Kemirgenleri Önlemek için 10 Kolay İpucu .

Evdeki Fare ve Kemirgenleri Önlemek için 10 Kolay İpucu

Hemen hemen tüm ev sahipleri , evinizde fare veya kemirgen bulmanın eşlik ettiği huzursuzluk hissini bilir . İster mutfakta, ister çatı katında, bodrum katında veya yemek odasında olsun – kemirgenlerin görülmesi, en komplike ev sahiplerini bile şaşırtabilir ve korkutabilir. Ne yazık ki, bu yaygın zararlılar, en küçük açıklıktan veya çatlaktan bir binaya veya eve girebilen ve içeride dolaşmak için çok az alan gerektiren becerikli yaratıklardır. Fareler , bir nikel kadar küçük boşluklara kolayca sığabilir!

Kemirgenler, özellikle daha soğuk sonbahar ve kış aylarında, içeride barınak ararlar ve içeri girdikten sonra, istenmeyen bir istiladan daha fazlasına neden olabilir. Kemirgenler telleri kemirerek evleri elektrik yangınları için risk altına sokar. Daha sık olarak kemirgenler , vücutlarında salmonella gibi bakterileri taşıyan ve gıda kaynaklarını, mutfak yüzeylerini ve ekipmanı kirleten vektörler olarak görev yaparlar. Yaygın beyaz ayaklı geyik faresinin potansiyel olarak ölümcül Hantavirüsü bulaştırdığı da bilinmektedir.

Basit Kemirgen Kontrolü İpuçları

Neyse ki, ev sahiplerinin evlerinde kemirgen istilalarını proaktif olarak önleyebilecekleri ve bunlardan kurtulabilecekleri birçok yol var:

 1. Dış kapılara kapı süpürgeleri takın ve hasarlı ekranları onarın.
 2. Bacalara havalandırma delikleri ve açıklıklar.
 3. Kalafat, çelik yünü veya her ikisini birden kullanarak, tesisatların ve boruların eve girdiği alanlar da dahil olmak üzere evin dışındaki çatlakları ve delikleri kapatın. 
 4. Yiyecekleri hava geçirmez kaplarda saklayın ve düzenli olarak çöpleri atın.
 5. Tavan aralarını, bodrumları ve gezinme alanlarını iyi havalandırılmış ve kuru tutun.
 6. Bodrum temeli ve pencerelerin etrafındaki gevşek harcı ve hava sıyırıcılarını değiştirin.
 7. Zararlılar için mükemmel üreme alanı sağlayan sızıntı yapan borular ve tıkalı kanallar dahil olmak üzere tüm nem alanlarını ortadan kaldırın.
 8. Eve getirilen kutular, alışveriş torbaları ve diğer paketler gibi eşyaları inceleyin.
 9. Yakacak odunları evden en az 20 fit uzakta saklayın ve çalılıkların kesilmiş ve evden kesilmiş olmasını sağlayın.
 10. Evinizde bir haşere istilasından şüpheleniyorsanız , haşere sorununu incelemek ve tedavi etmek için lisanslı bir haşere uzmanı ile iletişime geçin. 

Bir kemirgen istilasına dair bir kanıt görürseniz, sorunu çözmek için harekete geçmekten çekinmeyin. Kemirgenlerin hızla çoğaldığı bilinmektedir ve küçük bir sorun, tedavi edilmezse bir gecede büyük bir soruna dönüşebilir.

 

Çatı Fareleri nedir?

mersin fare ilaçlama
mersin fare ilaçlama

Norveç faresi boyut olarak daha büyük olduğu için çatı faresi iki ortak fareden daha küçük olanıdır. Bu tür rareler ayrıca siyah fareler veya gemi fareleri olarak da adlandırılır. Çatı faresi, adını binaların üst kısımlarında barınak bulma eğiliminden alıyor. Çatı fareleri içeri girdikten sonra sadece malzemeleri kemirerek zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda depolanan yiyecekleri de kirletir ve tehlikeli hastalıkların taşıyıcıları olarak hizmet eder.

Bu farelerinin Güneydoğu Asya kökenli olduğu düşünülmektedir, ancak şu anda dünya çapında, özellikle tropikal bölgelerde bulunurlar. Çatı fareleri kıyı eyaletlerinde, deniz limanlarında ve ülkenin güney üçte birlik kesiminde yaygındır.

Çatı Fareleri Tanımlama

Haşere İstatistikleri

Renk

Kahverengi ve siyah karışımlı; Gri, beyaz veya siyah alt kısım

Bacaklar

4

Şekil

Uzun ve ince, pullu kuyruklu; büyük kulaklar ve gözler

Boyut

16 “toplam (6-8” gövde artı 6-8 “kuyruk)

Antenler

Hayır

Bölge

Kıyı eyaletleri ve ABD’nin güney üçte biri

Çatı Fareleri Neye Benziyor?

mersin fare ilaçlama
mersin fare ilaçlama

Çatı fareleri, büyük gözleri ve kulakları, sivri bir burnu ve pullu bir kuyruğu olan uzun ve ince kemirgenlerdir. Çatı fareleri, birbirine karışmış siyah noktalar ile tipik olarak kahverengi olan yumuşak ve pürüzsüz bir kürke sahiptir. Alt tarafları genellikle beyaz, gri veya siyahtır.

Yetişkin çatı fareleri, başlarını ve vücut uzunluklarını birleştirdiklerinde 6-8 ”(16-20 cm) boyutlarındadır. Kuyrukları başlarından ve vücutlarından belirgin şekilde daha uzundur ve 7-10 ”(19-25 cm) boyutlarındadır. Bu, çatı farelerinin 40 cm’den daha uzun ölçebileceği anlamına gelir. Genellikle 5-9 ons (150-250 g) ağırlığındadırlar, ancak 12 onsa (340 g) kadar büyüyebilirler.

Bir İstila Belirtileri

Evde bir çatı faresi istilasının birçok temel göstergesi vardır. Birincisi ve en önemlisi, gerçek bir kemirgeni ölü veya diri görmek, potansiyel bir çatı faresi sorununun açık bir işaretidir. Bir çatı faresi istilasının bir başka yaygın işareti, evin etrafındaki dışkıların varlığıdır. Taze çatı sıçanı dışkıları yumuşak ve nemliyken eski dışkılar sert ve kurudur. Dışkılar genellikle yaklaşık ½ ”(12-13 mm) boyutundadır ve sivri uçlara sahiptir. Norveç farelerinin dışkıları daha büyüktür – yaklaşık 18-20 mm boyutlarında ve kör uçludur. Kemirgen izlerin, hasarlı malların, yuvaların veya yağlı sürtünme izlerinin keşfi de çatı faresi aktivitesini gösterir. Bir istilanın diğer yaygın belirtileri, tavan arasında veya ev duvarlarında sesler ve hasarlı elektrik telleridir.

Çatı Farelerinden Nasıl Kurtulunur?

Bir çatı faresi istilasını önlemek için, dörtte birinden daha büyük delikleri veya çatlakları silikon kalafatla kapatın ve tüm pencerelerin ve havalandırma deliklerinin kapatıldığından emin olun. Ağaçları ve çalıları binadan uzak tutun ve tavandan sarkan uzuvları kesin. Çatı fareleri erişilebilir yiyecek kaynaklarına çekilir, bu nedenle bahçedeki ağaçlardan düşebilecek meyveleri temizleyin ve çöpleri sıkıca kapatılmış kaplarda saklayın. Evcil hayvan yiyeceklerini ve diğer kuru yiyecekleri de kapalı kaplarda sakladığınızdan emin olun. Ek olarak, sızdıran yağmurlama başlıkları, evcil hayvan su kapları ve kuş banyoları gibi dış mekan su kaynaklarını ortadan kaldırın.

Fare ilaçlaması yemleme dediğimiz yöntem ile yapılmaktadır. Bu yemler problem yaşadığınız alanın tamamına yapılmaktadır. Kokusu yoktur. Leke bırakmaz ve bulunduğunuz ortama zehir saçmaz. Tamamen Fareler için uygulanan bir yöntemdir. Hedef canlı dışında tüketilmesini önleyen (Bitrex) özelliği bulunmaktadır. mersin fare ilaçlama

Fare ilaçlamasında kullanılan yemler Sağlık Bakanlığı onaylıdır. Difethialone, moleküler yapısı nedeniyle eşsiz bir antikoagülan özelliğine sahiptir.  Rutubetli alanlar dahil genellikle duvar dipleri, kemirilmiş alanlar, köşeler, asma tavanlar, fare ve pisliklerin görüldüğü alanlarda kullanılabilir. mersin fare ilaçlama

Fare ilaçlaması yapılan alanlar;

Kapalı Alanlar, Açık Alanlar, Fabrika, Ev, Ofis, Depo, Villa, İş Yeri, Okul, Otel, Restaurant, Kafe vb. çocukların ve evcil hayvanların, hedef dışı yaban hayatının ulaşamayacağı yerlere ve hasara dayanıklı blok kutuları içinde el değmeden uygulanmalıdır. mersin fare ilaçlama

Tüm Sorunlar için Bizi Arayınız…