Güveler Isırır mı?

Mersin Güve ilaçlama
Mersin Güve ilaçlama

Çoğumuz, sevilen bir giysinin içinde güve delikleri bulmanın batan hissine aşinayız. Dolaplarda, çekmecelerde veya diğer saklama alanlarında saklanan kumaş, güve yemeye maruz kalır ve giysi liflerinizde bir parça hasar bırakan küçük delikler oluşturur. Mersin Güve ilaçlama hizmeti veren firmamız sizlere Sağlıklı Günler Sunuyor.

Genel olarak yetişkin güvelerin aslında ısırmadığını bilmek sizi şaşırtabilir. Öyleyse bu güve deliklerini ne yaratıyor? Ve güveler sağlığınız için başka şekillerde tehlike oluşturabilir mi? Öğrenmek için okumaya devam edin.

Mersin Güve ilaçlama

Güveler sizi ısırır mı?

Mersin Güve ilaçlama
Mersin Güve ilaçlama

Güveler ve kelebekler, bir böcek grubu olarak sınıflandırılır. Bu tür böcekler, yetişkin olduklarında ortaya çıkan pullu kanatlarıyla tanımlanır. Birçok güve türü gecedir, bu yüzden onları sık sık sıcak akşamlarda sokak lambaları gibi dış mekan aydınlatma armatürlerine çekildiklerini görürsünüz.

Yetişkin güvelerin büyük çoğunluğunun ağzı yoktur ve sizden çok daha azını ısırmaktan acizdir. Çoğunlukla, sokmazlar da. Ancak güveler, bir başkalaşım sürecinden geçip kanatlarla ortaya çıkmadan önce tırtıl adı verilen larva olarak hayata başlarlar.

Giysilerde bulduğunuz deliklerden bu tırtıllardan bazıları sorumludur. Sadece kumaşları yemekle kalmazlar, birkaçı cilt tahrişine ve insanlarda daha da kötüleşmesine neden olabilir.

Bununla birlikte, tahriş ısırıklardan değil sokmalardan kaynaklanır. Dışında 165.000 güve türü Gwe, Bunlardan sadece yaklaşık 150 olabilir acı . Amerika Birleşik Devletleri’nde, 50’den fazla tırtıl türünün ağrılı bir sokmaya neden olduğu bilinmektedir.

Tırtıllar olgunlaşıp güveler haline geldikçe minik dişlerini ve ağızlarını kaybederler. körelmek ve yok olmakGüvenilir Kaynak. Yetişkin güveler nektar ve diğer sıvıları içmek için uzun, saman şeklinde bir organ kullanırlar. Bu yüzden etrafta uçtuğunu görebileceğiniz neredeyse tüm yetişkin güveler fiziksel olarak sizi ısırmaz.

Bu kuralın dikkate değer istisnaları vardır. Vampir güveleri veya meyve delici güveler olarak da bilinen Calyptra cinsinden güveler, insan derisine nüfuz edebilen küçük çıkıntılara sahip bir besleme tüpü (hortum) ile donatılmıştır.

Bu güveler Avrupa, Afrika ve Asya’nın bazı bölgelerine özgüdür ve tatlı meyvelerden nektarı emmek için çoğunlukla hortumlarını kullanmayı tercih ederler.

Mersin Güve ilaçlama

Güveler size zarar verebilir mi?

Mersin Güve ilaçlama
Mersin Güve ilaçlama

Yetişkin güvelerin çoğu fiziksel olarak sizi ısırmaz. Ve beklemediğiniz bir yerden uçup sizi şaşırtmanın yanı sıra, birçok yetişkin güvesi türü size başka şekillerde zarar vermek için fazla bir şey yapamaz. Ancak, dikkat edilmesi gereken bazı şeyler var.

Lepidopterizm, güve ve kelebek tırtıllarla ve daha az yaygın olarak yetişkin güvelerle temasla bağlantılı bir cilt rahatsızlığıdır .

Yırtıcı hayvanlara karşı savunmak için, bazı güve türlerinin cildinize kolayca takılabilen dikenli tüyleri vardır. Bu genellikle oldukça zararsızdır, ancak kurdeşene benzeyen kırmızı lekelerin tepkisine neden olabilir . Bu yumrular birkaç dakika yanabilir ve batabilir.

Çoğu durumda, lepidopterizm, belirli güve larvalarının ürettiği tüylere alerjik veya alerjik olmayan bir temas reaksiyonu olabilir. Seçilmiş birkaç güve tırtıl cinsinin dikenlerini kaplayan zehirli zehir vardır.

Bu güvelerin dikenlerine maruz kalmaktan kaynaklanan yaralanma önemli olabilir. Dev ipek böceği güvesi larvaları ve pazen güvesi tırtılları özellikle not edildi acı verici bir sokmaya neden olma yetenekleri vardır.

Çoğu güve türü, yalnızca tüketildiklerinde zehirlidir. Bu, özellikle güve veya güve tırtılının görünür kılları veya dikenleri varsa doğru olabilir.

Köpeğiniz arada bir güve yerse, muhtemelen sistemi üzerinde pek bir etkisi olmayacaktır. Ancak büyük, kıllı güveleri yeme alışkanlığı edinmelerini engellemeye çalışın.

Ayrıca köpeğinizi ve yiyeceklerini güve larvalarından uzak tutmalısınız, çünkü yiyecekleri kirletebilir ve bağırsak sorunlarına neden olabilirler.

Çocuğunuzun herhangi bir tür güve ile oynamasına izin vermeyin. Çocuklar kadar meraklı olsalar da, çocuğunuz ağrılı ve ani yan etkilere yol açabilen acı bir tırtıla ağızdan maruz kalma riski en yüksek olabilir.

Lepidopterofobi , çok gerçek olabilen ve zihinsel sağlığınızı etkileyebilen güveler ve kelebekler korkusu anlamına gelir. Herhangi bir fobi gibi, lepidopterofobi de panik ataklara, anksiyeteye, uykusuzluğa ve diğer semptomlara neden olabilir.

Mersin Güve ilaçlama

Peki, kıyafetlerimi ne yiyor?

Mersin Güve ilaçlama
Mersin Güve ilaçlama

Güveler, birçok hayvan için önemli bir besin kaynağıdır. Güvelerin kendilerine gelince, onlar çoğunlukla tırtıl (larvalar) aşamalarında yaprak lifleri gibi bitki maddelerini yerler. Giysilerinizde bulduğunuz delikler, aslında kozalarına gitmeden önce doldurmaya hevesli aç bebek güvelerindendir.

Tırtıl güveleri “çok aç” olabilir, ancak bir şey yapacak donanıma sahiptirler: bitki liflerini ve kumaşlarını yemek. Bir tırtılın sizi ısırması konusunda endişelenmenize gerek yok.

Güvelerin bez yemesini nasıl önleyebilirim?

Giysilerinizin güvelerin yendiğini görmeye devam ederseniz, yapabileceğiniz bazı basit eylemler vardır.

Güvelerden kurtulmanın 8 yolu

Mersin Güve ilaçlama
Mersin Güve ilaçlama

Şimdi beklediğiniz kısım: Evinizi zaten istila ettilerse, güvelerden nasıl kurtulursunuz? İşte etkili güve temizleme için bazı önemli ipuçları:

 1. Evinizi sedirle doldurun. Ayrıca sedir yağı da kullanabilirsiniz.suyla seyreltilmiş bir sprey şişesinde veya sedir kokusunu yayabilecek bir difüzörde. Güveler ve diğer böcekler, sedirdeki feromonlar tarafından kovulur.
 2. Kurutulmuş, ezilmiş ve toz haline getirilmiş otları birleştirin. Aşağıdakileri giysi veya yiyecek koyduğunuz her yere asabileceğiniz bir çantada birleştirin: lavanta, defne yaprağı, karanfil, biberiye ve kekik. Güveler ayrıca bu bitkilerin kokularından da nefret ederler. Ayrıca bu bitkilerin uçucu yağlarını seyrelterek giysilerinize ve eşyalarınıza püskürtebilir veya bu yağların bir veya birkaç kombinasyonuyla bir difüzör kullanabilirsiniz.
 3. Yapışkan bir tuzak kullanın. Güveleri çekmek ve onları yüzeye yapıştırmak için güve feromonları ile örtün. Sıkıştıklarında kaçamazlar ve sonunda ölürler.
 4. Zeminlerinizi, halılarınızı ve pervazlarınızı vakumlu ve tozlu tutun. Evinizi, güveleri evinize çekebilecek toz ve kirden korumak için elektrikli süpürge, toz bezleri ve çevre dostu temizleyicilerle temizlemeye çalışın. Vakum içeriğini boşalttığınızdan ve toz bezlerini düzenli olarak yıkadığınızdan emin olun, böylece yumurta ve larvalar büyüyüp gelişmez.
 5. Güve belirtileri gösteren tüm kıyafetleri veya eşyaları dondurun. Larvaların öldüğünden emin olmak için bu maddeleri dondurucuda en az 24 saat saklayın.
 6. Larva veya yumurta içeren giysileri yıkayın. Mümkünse kurutucuda sıcak su ve yüksek ısı kullanın. Sıcak olarak yıkanamayan veya kurutulamayan giysiler için, larvaları ve yumurtaları öldürmek için bir gün dondurucuya ıslak giysiler koyun.
 7. Yardım etmek için sirke kullanın. Larvaları veya yumurtaları bulduğunuz bölgeleri sirke ve su solüsyonu ile yıkayıp fırçalayın.
 8. Bir haşere kontrol servisini aramayı düşünün. Bazen kaldırma ve önleme teknikleri yeterli değildir. Kontrol dışı bir güve istilasına sahipseniz, yerel bir haşere kontrol şirketiyle iletişime geçin ve hangi çözümleri sunabileceklerini görün.

Mersin Güve ilaçlama

Yetişkin güveleri evinizden uzak tutun

Yetişkin güveler kıyafetlerini yemiyor olsalar bile, en sevdiğin giysilerin liflerinde yumurta bırakıyor olabilirler. Güvelerin içeri sızmaya çalıştığı sıcak aylarda paravanaları kapattığınızdan ve veranda kapılarını kapalı tuttuğunuzdan emin olun.

Güveler ciddi bir sorunsa, açık alanınızda asmak için bir güve öldürücü veya sivrisinek öldürücü bir cihaz almayı da düşünebilirsiniz.

Güvelerin yakınında olduğunuzdan şüpheleniyorsanız giysileri temizleyin ve bakımını yapın

Güvelerin mevcut olabileceği bir bölgeye gittikten sonra yün veya kürk gibi doğal liflerden yapılmış kıyafetleri fırçalayın. Giysilerinizi saklarken, kaldırmadan önce yıkayın ve her zaman kuru, hava geçirmez bir kapta veya sedir ağacından bir sandıkta saklayın.

Evinizde güveler görürseniz adımlar atın

Güveler evinize girerse, giysilerinizi ve diğer kumaş eşyalarınızı korumak için önlemler alın. Sedir ağacı, içindeki sedir yağı nedeniyle güveleri kovar. Güve hasarını önlemek için giysilerinizi hava geçirmez sedir sandıklarda saklayabilirsiniz.

Sedir sandıkları pahalı olabilir ve özellikle zamanla her zaman tam olarak etkili olmazlar. Güveleri uzak tutmak için saklama kaplarınızda sedir blokları kullanmayı veya hatta sedir yağı ile aşılanmış pamuk topları kullanmayı düşünebilirsiniz.

Güveleri önlemek için ipuçları

Mersin Güve ilaçlama
Mersin Güve ilaçlama

Güvelerin eşyalarınıza girmesini önlemek için bazı ipuçları:

 • Dışarıda giydikten sonra yün veya kürkten yapılmış kıyafetleri fırçalayın. Güve yumurtaları, kendilerini bu malzemelere yapıştırarak dolabınıza kolayca sızabilir, bu nedenle onları düzenli olarak kazımak, güve larvalarının içeri girmesini önlemeye yardımcı olabilir.
 • Uzun süre saklamadan önce giysilerinizi ve eşyalarınızı yıkayın. Mümkünse güneş ışığında havayla kurutun. Bu, giysilerinizdeki yumurtaların veya larvaların durulanmasını veya öldürülmesini sağlar, böylece depodayken olgunlaşmazlar.
 • Giysilerinizi ve eşyalarınızı hava geçirmez kaplarda saklayın. Güvelerin içeri girip yumurta bırakmamasını sağlamak için sıkıca kapatılmış sandıklar, plastik kaplar, kapalı valizler veya benzeri bir şey kullanın. Yün veya takım elbise gibi malzemeleri havaya maruz bırakmayın – özellikle bir süre giymeyi planlamadığınızda, bunları kapalı kaplarınızın içine fermuarlı, hava geçirmez giysi çantalarına koyun.
 • Giysiler ve diğer eşyalar için depolama alanlarını kuru tutun. Güveler nemli ve nemli ortamlarda gelişir. Kıyafetleri veya eşyaları bodrum katlarında, garajlarda, dış barakalarda veya hava değişikliklerine maruz kalabilecek diğer alanlarda saklamaktan kaçının. Bunları kapalı bir dolaba, odaya veya tavan arasına koyun.

Mersin Güve ilaçlama

Güveler ve Sağlığımız

Çoğu insan, evde güvelerin varlığından herhangi bir sağlık etkisi yaşamaz.

Elbette can sıkıcıdırlar ve giysilerinizi ve kuru yiyeceklerinizi yiyebilirler, ancak çoğunlukla herhangi bir hastalık taşımazlar veya toz akarları veya gümüş balığı gibi diğer ev içi böceklere alerjisi olanlarda tipik olarak herhangi bir reaksiyona neden olurlar.

Ancak tırtıllar olarak adlandırılan güve larvaları, tıpkı kelebek kardeşleri gibi , cildinizle temas ettiklerinde bazı alerjik reaksiyonlara veya tahrişe neden olabilir . Bazı larvaların keskin dikenleri veya tüyleri vardır ve bunlar acı çekerek aşağıdaki gibi belirtilere neden olabilir:

 • kaşıntı
 • pullu deri
 • kabarcıklar
 • döküntüler
 • egzamaya benzer cilt tahrişi salgınları
 • kızarıklık, kurdeşen ve şişmeye neden olan kontakt dermatit

Bazı güve larvaları veya yetişkin güveler vücutlarında veya kanatlarında bulunan harici maddelerden alerjik reaksiyonlara neden olabilecek gliko proteinler üretirler. solunduklarında.

Güveler, toz akarları gibi diğer yaygın iç mekan zararlılarından kaynaklanan alerjenlerle birleştiğinde, iç ortamınızı, rahatsız edici alerji semptomlarına neden olan böcek maddeleriyle doldurabilir. genetik eğilimler bu proteinlere alerjik reaksiyonlar.

Mersin Güve ilaçlama
Mersin Güve ilaçlama

Mersin Güve ilaçlama hizmeti veren firmamızı arayarak en kısa zamanda güve ilaçlaması yaptırabilirsiniz.

Hemen Ara

0532 132 91 97 | 08:00 22:00