mersin sivrisinek ilaçlama
mersin sivrisinek ilaçlama

Mersin sivrisinek ilaçlama olarak hizmet veren firmamız sizlere daha kaliteli konfor alanları sunuyoruz. Sivrisinekler çok ciddi rahatsızlıkları taşıyabilen bir uçan haşere olduğundan oldukça dikkat edilmesi gerekmektedir.

Uçan haşereden en rahatsız edici yaz zararlılar biri sivrisineklerdir. Dünyada 3000’den fazla sivrisinek türü vardır ve bunların en az 170’i Kuzey Amerika’da bulunabilir. Bu binlerce sivrisinek türünden Culex cinsi de dahil olmak üzere sadece birkaç çiftinin insan kanıyla beslendiği bilinmektedir . Bu sivrisinek cinsi (bazen yaygın ev sivrisinekleri olarak anılır ) , Batı Nil virüsü ve Japon ensefaliti gibi hastalıkları bulaştırabilen birkaç türü kapsar .        

Sivrisinek Tanımlaması

Haşere İstatistikleri

 • Renk

Değişir; çoğunlukla beyaz, gümüş, yeşil veya yanardöner mavi pullarla gri

 • Bacaklar

6

 • Şekil

Dar, oval

 • Boyut

1/4 – 3/8 inç uzunluğunda

 • Antenler

Evet

 • Bölge

Tüm Dünya genelinde Sivrisinekler bulunurlar.

Sivrisinekler neye benziyor?

Culex  sivrisinekleri  renk bakımından farklılık gösterebilir, tipik olarak gri, beyaz, gümüş, yeşil veya yanardöner mavi pullarla görünür. İki kanatları, bir dizi antenleri, ince gövdeleri ve uzun bacakları vardır.  Culex  sivrisinekleri  genellikle yaklaşık 1/4 inç ila 3/8 inç uzunluğundadır, ancak vücut boyutları ne kadar yakın zamanda beslendiklerine bağlı olarak biraz farklılık gösterebilir. Sivrisineklerin küçük boyutları ve en çok şafak ve alacakaranlıkta aktif olmaları nedeniyle uçarken tek tek sivrisinekleri fark etmek çok zordur. 

mersin sivrisinek ilaçlama
mersin sivrisinek ilaçlama

Bir İstila Belirtileri

Eğer yo bulursanız u  veya aile sivrisinek sokması kaplı hale gelmektedir, büyük ihtimalle bir istila var bulunmaktadır.  Culex  sivrisinekleri  sıcak ve nemli ortamlara çekilir, bu nedenle  bataklıklara, göletlere veya göllere  yakın mülkler istila riski daha yüksektir. Ek olarak, kuş banyoları, çocuk havuzları ve devrilmiş ızgara ve çöp tenekesi kapakları gibi alanlardaki mülkün etrafındaki durgun su,  ideal sivrisinek üreme alanları oluşturabilir ve varlıklarını işaret edebilir. Genellikle şafakta ve alacakaranlıkta ortaya çıktıklarından, gün boyunca zararlıları görmek zordur.  

mersin sivrisinek ilaçlama
mersin sivrisinek ilaçlama (istila belirtileri)

 

Yaygın Ev Sivrisineklerinden Nasıl Kurtulunur?

mersin sivrisinek ilaçlama

Evde sivrisinek önleme, durgun su alanlarının kaldırılmasıyla başlar. Sivrisinekler yumurtalarını larvaların geliştiği yere bırakırlar, bu nedenle bir yağmur fırtınasından sonra boş lastikler ve saksılar, havuz örtüleri ve bebek havuzları gibi kapların boşaltılması önemlidir. Kuş banyolarındaki su da düzenli olarak değiştirilmelidir. 
 
Çoğu sivrisinek türü gün batımı ve şafak vakti aktiftir, bu nedenle o zamanlarda dışarıdan kaçınmak ısırık alma olasılığını azaltacaktır. Dışarıdaysanız, cildi sivrisineklerden korumak için uzun kollu giysiler, uzun pantolonlar ve böcek kovucu giyin. Açık havada yapılan toplantılarda küçük bir fan, sivrisineklerin güçlü uçucu olmadıklarından, sivrisinekleri de azaltabilir. ABD dışında seyahat ediyorsanız etkili böcek kovucular ve koruyucu giysiler giymek özellikle önemlidir. ABD’de nadir görülen sivrisinek kaynaklı hastalıklar birçok yabancı ülkede yaygındır.  
 
Çoğu ilçede, yerel nüfusu en aza indirmek ve halkın güvenliğini sağlamaya yardımcı olmak için bir sivrisinek azaltma programı vardır. Bu programlar tipik olarak sivrisinekleri farklı alanlara hapsetmeyi ve onları bilinen patojenler için test etmeyi içerir. Bu, hastalıkların yayılmasının izlenmesine yardımcı olur ve bölgedeki riskler konusunda halkı uyarır. İlçe programları, yetişkin sivrisinekleri ortadan kaldırmak için periyodik ilaçlama veya sisleme planlarını da içerebilir. 

Sivrisinek ısırıkları

Sivrisinek ısırıklarından vücudunuzda kaşıntılı, kırmızı lekelere neden olduğu bilinmektedir. Sivrisinek ısırığının semptomlarını hafifletmek için yapabileceğiniz birkaç şey var: 

 • Tezgah üstü  merhemleri ve kremleri doğrudan  ısırığa uygulayın.  
 • Enfeksiyonları önlemek için ısırığı sabun ve suyla temizleyin. 
 •  Şişlik ve kaşıntı hissini geçici olarak hafifletmek için buz uygulayın 
 • Baş ağrısı, ateş veya vücut ağrıları yaşarsanız, derhal  bir uzmanla iletişime geçin. 

Çoğu insan bir sivrisinek ısırığına karşı küçük bir reaksiyon gösterir, ancak bazıları için reaksiyon şiddetli olabilir. Mide bulantısı başlarsa, titreme veya nefes almada güçlük çekerseniz, derhal bir tıp uzmanına başvurmanız önemlidir.  

mersin sivrisinek ilaçlama
mersin sivrisinek ilaçlama (sivrisinek ıssırıkları)

Culex Sivrisinek Hakkında

Alışkanlıklar

Ortak ev sivrisinekler  vardır  en yaygın bulunan  sıcak ve nemli ortamlarda. Bu misafirperver koşullar, bu haşerelerin  beslenecek konakçılar bulmaları ve yumurtalarını bırakmaları için idealdir . Culex  sivrisinekler  hu vücut ısısını ve insan nefes karbon dioksit algılayarak nt.  Bununla birlikte, sadece dişiler insan kanı emerken, erkekler bitki nektarlarıyla beslenir. Bir konukçuyu besledikten sonra  , dişinin kan unu sindirmesi birkaç gün sürebilir ve sonra içine yumurta bırakacak bir hareketsiz su kütlesi  arayacaktır  . Culex    sivrisinekler, göletler, bataklıklar, sel suları, fırtına kanalları, eski lastikler ve ağaç deliklerindeki su dahil olmak üzere her türlü durgun suda üreyebilirler. Dişiler , su yüzeyine 300 kadar “ sal ” şeklinde yumurta bırakacaklar  . Yumurtalar çatladıktan sonra, böcekler larva aşamalarını suya batırılmış olarak geçirirler , organik madde parçacıkları, mikroskobik organizmalar veya bitki materyali ile beslenirler  . Daha sonra bir yetişkin olarak nihayet sudan çıkmadan önce bir pupaya dönüşür  . Sıcak havalarda bu gelişim döngüsü yaklaşık iki hafta sürer.  

Sivrisinekler  en çok  şafakta ve alacakaranlıkta aktiftir  . Sivrisinekler genellikle vücut ısısına ve karbondioksite çekilse de,  araştırmalar  kan grubu ve ciltte doğal olarak oluşan bakterilerin varlığı gibi diğer faktörlerin  bazı insanları bu kan emici zararlılara karşı diğerlerinden daha fazla iştah açıcı hale getirebileceğini göstermiştir. Ek olarak, koyu renkli giysiler ve parfümün Cule x sivrisineklerini cezbettiği  bilinmektedir . 

Tehditler

Sivrisinek ısırıkları tipik olarak sadece kaşıntılı bir sıyrıkla sonuçlansa da,  Culex  sivrisineklerinin Batı Nil virüsü  ve birkaç ensefalit hastalığı  dahil olmak üzere bir dizi hastalığı taşıdığı bilinmektedir  . Çoğu insan semptom göstermese de, Batı Nil virüsü  yorgunluğa ve ateşe neden olabilir  . Batı Nil Virüsü için tedavi yoktur  , bu nedenle , sivrisinek kaynaklı her türlü hastalıktan korunmanın en iyi yolu önleyici tedbirdir.  

Sivrisinek kaynaklı çeşitli hastalık semptomlarının yanı sıra,  yaygın ev  sivrisinekleri en çok ısırdıktan sonra kaşıntılı şişliklere  neden   oldukları  bilinmektedir . Sivrisinek ısırıklarına verilen bu bedensel tepki, sivrisineklerin beslenirken kanın pıhtılaşmasını önlemek için deriye enjekte ettikleri tükürüğünden kaynaklanır. Bu pıhtılaşma önleyici, sivrisineklerin, konakçı varlığını fark etmeden önce hızlı bir şekilde kanı tüketmesini sağlar. 

Asya Kaplan Sivrisinekleri

mersin sivrisinek ilaçlama
mersin asya kaplan sivrisinek ilaçlama

Asya Kaplan Sivrisinek nedir?

Orman sivrisinekleri olarak da bilinen Asya kaplan sivrisinekleri, “kaplan” adını başlarının ortasındaki ve sırtındaki tek beyaz şeritten alan egzotik bir türdür. Aslen Güneydoğu Asya’dan olan bu gündüz ısıran böcek, Doğu At Ensefaliti (EEE), Zika virüsü, Batı Nil virüsü, Chikungunya ve dang humması gibi zararlı hastalıkları bulaştırabilir. Daha fazla Asya kaplan sivrisinek gerçekleri ve önleme öğrenmek için okuyun.

Kimlik

Haşere İstatistikleri

Renk

Beyaz ve siyah çizgili bacaklar ve vücut

Bacaklar

6

Şekil

Bir çift kanatlı uzun, parçalı gövde

Boyut

Yaklaşık 1/8 ”(2-10 mm)

Antenler

Evet

Bölge

Öncelikle güney bölgeleri hariç tümü

Asya Kaplan Sivrisinekleri neye benziyor?

Asya kaplan sivrisinekleri simli beyaz lekelerle siyahtır. Bu türü tanımlamanın en iyi yolu, başından sırtının ortasına kadar uzanan tek ortanca gümüş-beyaz şerit ve çizgili siyah beyaz bacaklarıdır. Tüm sivrisinek türlerinde olduğu gibi, dişiye kıyasla erkeklerin antenleri belirgin şekilde daha gürdür ve dişinin karakteristik vızıltısını algılamak için işitsel reseptörler içerir.

Bir İstila Belirtileri

Sivrisinek aktivitesinin belirtileri arasında, hafif tahrişten şiddetli iltihaplanmaya ve şişmeye kadar, insanların çeşitli tepkiler gösterdiği, dişilerin vızıltısı ve ısırıklarının ciltte varlığı yer alır. Bir sivrisinek sorununun diğer bir belirti işareti, durgun suda olgunlaşmamış sivrisineklerin varlığıdır.

İstila

Önleme ve Kontrol

Asya kaplan sivrisinekleriyle teması önlemenin en etkili yolu, bebek havuzları, saksılar ve kuş banyoları gibi evin etrafındaki durgun su alanlarını ortadan kaldırmaktır. Ev sahipleri ayrıca tüm pencereleri ve kapıları perdelemeli ve olukların serbestçe akmasını sağlamalıdır. Dışarıda vakit geçirenler uzun pantolon ve kollar giymeyi düşünmeli ve DEET, picaridin veya limon okaliptüs yağı gibi EPA tescilli bir bileşen içeren bir böcek kovucu kullanmalıdır.

Bir Asya kaplanı sivrisinek istilasından şüpheleniliyorsa, sorunu değerlendirmek ve bir tedavi yöntemi önermek için lisanslı bir haşere kontrol uzmanı çağrılmalıdır.

Asya Kaplan Sivrisinekleri ısırır mı?

Dişi Asya kaplan sivrisinekleri tipik olarak gündüzleri ısırırlar. Asya kaplanı sivrisinek ısırıkları mutlaka ağrılı değildir, ancak ciltte kaşıntılı, kırmızı bir yumru bırakabilirler. Erkek Asya kaplan sivrisinekleri ısırmaz ve esas olarak bitki nektarı ile beslenir.

mersin sivrisinek ilaçlama

Alışkanlıkları

Asya kaplan sivrisinekleri, yalnızca alacakaranlıkta ve şafakta beslenen diğer birçok sivrisinek türünün aksine, tipik olarak gündüz saatlerinde beslenmeleri bakımından benzersizdir. Sıcak bölgelerde, Asya kaplan sivrisinekleri yıl boyunca aktiftir. Bununla birlikte, ılıman iklimlerde kışladıkları bilinmektedir. Diğer sivrisinek türleri gibi, sadece dişiler yumurta üretmek için kan yemeğine ihtiyaç duyar. Dişiler, yumurtalarını lastikler, saksılar, kuş banyoları ve tıkalı kanalizasyon kanalları gibi en az yarım inç durgun su tutabilen eşyaların içine bırakır. Bu, bir şişe kapağı kadar küçük bir şeyin larvaların (böceklerin olgunlaşmamış hali) gelişmesine yetecek kadar su tutabileceği anlamına gelir! Üreme alanlarının yetişkin sivrisineklerin bulunabileceği yerlere yakın olması muhtemeldir.

Yetişme ortamı

Sıcak bölgelerde, Asya kaplan sivrisinekleri yıl boyunca aktiftir. Bununla birlikte, ılıman iklimlerde kışladıkları bilinmektedir. Dişiler, yumurtalarını lastikler, saksılar, kuş banyoları ve tıkalı kanalizasyon kanalları gibi durgun su tutabilen eşyaların içine bırakır.

mersin sivrisinek ilaçlama
mersin sivrisinek ilaçlama (yetişme ortamı)

Tehditler

Asya kaplan sivrisinekleri, Doğu At Ensefaliti (EEE), Batı Nil virüsü ve dang humması gibi çok sayıda hastalığı bulaştırabilir. Bu ısıran böcek, aynı zamanda, dang hummasına benzer bir virüs olan Chikungunya için de birincil vektördür. Hastalık güneydoğu Afrika’da ortaya çıktı ve ilk olarak 1952’de Tanzanya’da tanımlandı. O zamandan beri Tüm Dünyaya yayıldı.

Asya kaplan sivrisinekleri, aslında nadir bir sivrisinek kaynaklı hastalık olan Zika virüsünü de bulaştırabilirler. Zika virüsü ilk olarak 1947’de Uganda’nın Zika ormanındaki al yanaklı maymunların enfeksiyonu olarak Afrika’da tanımlandı. Daha fazlasını okuyun: Zika Virüsü – Bilmeniz Gerekenler .

Sivrisinekler nerelerde yuva yapıp ürerler?

mersin sivrisinek ilaçlama
mersin sivrisinek ilaçlama (sivrisinek yumurtası)
mersin sivrisinek ilaçlama
mersin sivrisinek ilaçlama (üreme alanı )